Menu
Home Page

Who's Who

St. Peter’s C of E Primary School

Staffing 2019-2020

The staff team are:

 

Head Teacher: Yvonne Reeson

Senior Teacher: Bettina Houghton

Office Manager: Ruth Howitt

 

Early Years teaching staff:

Kitty Crowther: Mon - Thurs (0.8) Foundation Stage Unit

Kerry Forrest: Friday (0.2)

 

Early Years Foundation Stage support staff:

Lisa Murten: (0.5) TA in Foundation Stage Unit morning ‘til 1 pm 5 days per week

Mary Brason: (0.5) TA in Foundation Stage Unit (30 hours cover) from 11:45 am 5 days per week

 

 

Key Stage 1 Teaching Staff:

Class 1 Years 1 & 2  

Sarah Adams: full time 

 

Key Stage One support staff:

Anita Turner (TA) supporting maths lessons

 

Key Stage 2 Teaching Staff:

Class 2 Years 3 & 4

Rebecca Tasker: Mon, Tues am, Weds, Thurs (0.7) 

Yvonne Reeson: Tues & Fri pm (0.2)

Janine Blogg (TA): Friday am (0.1)

 

Class 2 support staff:

Andi Cammack (TA): supporting maths lessons

 

 

Class 3

Years 5 & 6

Bettina Houghton: full time 

Janine Blogg (TA): supporting maths lessons

 

Swimming staff:

Yvonne Reeson and Anita Turner – Thursday morning Autumn term Key Stage Two

                                                                                      Spring terms Classes 1 & 2

 

Education Support:

Anita Turner Full-time Teaching Assistant

9:15 – 10:15 am Read, Write Inc

10:15 - 12 pm: TA support maths in Class 1

Afternoon: intervention groups

Janine Blogg (0.5) Part-time Teaching Assistant

9:15 – 10:15 am Read, Write Inc

10:45 - 12 pm: TA support maths in Class 3

Andi Cammack (0.4) Part-time Teaching Assistant

9:15 - 10:15 am Read, Write Inc

10:45 - 12 pm: TA support maths in Class 2

 

Welfare staff:

Cleaner/caretaker/midday supervisor: Steve Rose 

Midday senior supervisor & Breakfast Club leader: Bev Taaffe

Midday supervisor & Breakfast Club leader: Linda Dalla Riva

Midday supervisor: Tina Janney

Breakfast Club leader & relief midday supervisor: Val Kemm

Relief midday supervisor: Lauren Robinson

 

Our regular volunteers are:

Mrs Lyn Vlacho (Classroom support)

Mrs Val Briggs (Hearing readers in Class 2)

Mrs Margaret Hustwick (Hearing readers & swimming volunteer)

Mrs June Taylor (Music for Friday collective worship)

Mrs Liz Harrison (Classroom support for music & art in class 3)

Mrs Rachel Armstrong, Mrs Joanna Lynam-Favill, Diane Ekins (hearing readers in Class 1)

Top